Pożyczka na firmę – kiedy brać, a kiedy nie?

Pożyczka na firmę – kiedy brać, a kiedy nie?

Dla każdej firmy, zwłaszcza niewielkiej i stosunkowo młodej, możliwości pożyczania dodatkowych funduszy są bardzo kuszące. Relatywnie niskie obecnie stopy procentowe dodatkowo zachęcają do zadłużenia się. Kiedy jednak tak naprawdę pożyczka na firmę jest dobrym pomysłem, a kiedy lepiej z niej zrezygnować?

 

Kredyty i pożyczki dla firm na start

Początek biznesowej drogi często jest momentem, gdy firmy muszą posiłkować się kredytem. Wynajem lokalu, zakup odpowiedniego wyposażenia, reklama – to wszystko kosztuje. Zanim jednak zdecydujemy się zaciągnąć pożyczkę, powinniśmy dokładnie przeanalizować, jakie będziemy musieli ponieść koszty, oraz kiedy możemy spodziewać się zysków z inwestycji. Nadmierny optymizm na pewno nie jest w tej sytuacji wskazany. Potem może okazać się, że planowane zyski są niemożliwe do osiągnięcia, a wysokość raty nas przytłoczy. W swoich kalkulacjach należy również spróbować przewidzieć, jak będzie kształtował się WIBOR, który stanowi punkt odniesienia dla ceny Twojego kredytu.

 

 

Kredyt w rachunku bieżącym czy kredyt inwestycyjny?

Pamiętajmy o tym, że nie musimy przedstawiać w banku biznesplanu, jeżeli staramy się o kredyt w rachunku na bieżące potrzeby. W takim przypadku procedura została uproszczona. Inaczej wygląda sytuacja w przypadku kredytu inwestycyjnego. W tym przypadku będziesz musiał wykazać, w jaki sposób zarabiasz pieniądze, oraz to, w jaki sposób pożyczka wpłynie na kondycję finansową Twojej firmy. W tym przypadku bank patrzy na Twoją firmę z pozycji inwestora. Z tego powodu nie tylko bardzo dokładnie przeanalizuje Twój biznesplan, oraz zabezpieczenia, ale i często będzie oczekiwał pewnego wkładu własnego.

Zwłaszcza na początku działalności, przedsiębiorcy może być czasem ciężko dokładnie przewidzieć wysokość wpływ i wydatków. Z tego powodu zamiast decydować się na najwyższą możliwą dla nas sumę, lepiej pozostawić sobie pewien zapas wolnych środków. Warto przemyśleć również, jaka forma zabezpieczenia pożyczki będzie dla nas najodpowiedniejsza. Może to być na przykład zastaw, hipoteka czy weksel in blanco.

 

Pożyczka na firmę – kiedy nie warto?

Pożyczka na firmę może być dobrym źródłem pieniędzy na inwestycje. To również często idealne rozwiązanie dla osób, które na przykład z powodu zatorów płatniczych spóźniają się z uregulowaniem własnych zobowiązań. Zanim się na nią jednak zdecydujemy, warto zastanowić się, czy nie istnieją inne źródła finansowania, które moglibyśmy wykorzystać. Być może w grę wchodzi leasing? Warto na spokojnie policzyć, co nam się bardziej opłaca.

Istnieją oczywiście sytuacje, gdy wzięcie kredytu jest bezwzględnie złym pomysłem. Do takich przypadków należy na przykład sytuacja, gdy nasza firma jest już bardzo zadłużona i nie mamy pewności osiągnięcia zysków w przyszłości. Wtedy powinniśmy przede wszystkim ciąć wydatki i starać się o jak najszybszą spłatę zadłużenia, a nie je pogłębiać. Branie kolejnej pożyczki może sprawić, że w grę wejdzie komornik i stracimy mienie, które miało służyć jako zabezpieczenie.

Pozabankowe pożyczki długoterminowe dla firm znajdziesz na portalu: www.pozyczkidlugoterminowe.pl

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *