Ostatni dzwonek na dotacje

Ostatni dzwonek na dotacje

Projekty na poziomie centralnym – inwestycje, innowacje, e-biznes, targi i wystawy

Przedsiębiorcy mogą starać się w ramach krajowych programów o dotacje na:

  • Rozwój działalności eksportowej (działanie 6.1 „Paszport do Eksportu”). Dotacja wynosi od 10 tys. do 200 tys. zł, a dofinansowanie wynosi od 50% do 80% kosztów, zależnie od etapu konkursu. Owymi wydatkami może być np. udział w zagranicznych imprezach targowych, wyszukiwanie partnerów na rynku docelowym. Ostatni konkurs będzie trwał od 20 września do 8 października 2011r. lub do wyczerpania środków na ten cel.
  • Wspieranie wdrażania elektronicznego biznesu typu B2B (działanie 8.2 POIG). Wsparcie może np. otrzymać przedsiębiorca na stworzenie oprogramowania usprawniającego współpracę między firmami. Dotacja wynosić może od 20 tys. do 2 mln zł i może być przeznaczona na nabycie patentów, licencji, know-how, oprogramowań, sprzętu elektronicznego. Nabór będzie trwał od 19 września do 28 października 2011r.
  • Prowadzenie badań przez firmy (działania 1.4 POIG). Prace badawcze firma może prowadzić sama lub zlecić je specjalistycznej placówce. Wartość dofinansowania wynosi do 80% kosztów kwalifikowanych. Nabór wniosków jest zaplanowany na sierpień.
  • Turystykę i agroturystykę (działanie 3.1 PROW).Maksymalnie na ten cel można uzyskać 100 tys. zł, a finansowane jest do 50% kosztów kwalifikowanych.
  • Tworzenie i rozwój mikroprzedsiębiorstw na obszarach wiejskich i w małych miasteczkach. Dofinansowanie wynosi do 300 tys zł, a finansowane jest 50 % kosztów. Dofinansowanie, jednak w tym przypadku zależy od ilości zatrudnionych pracowników.
  • Tworzenie ułatwień inwestowania w MŚP (działanie 3.3.2 POIG). Dotacje w ramach pomocy doradczej dotyczącej przygotowywania analiz może pokryć połowę tych kosztów.
  • Wsparcie ochrony własności przemysłowej (działanie 5.4 POIG). Firmy mogą ubiegać się o dotacje na ochronę swoich wzorów przemysłowych, patentów, itd. Dofinansowanie wynosi od 2 tys. do 400 tys. zł.
  • Uruchomienie specjalistycznych portali oraz e-usług (działanie 8.1 POIG). Dotacja od 20 tys. do 700 tys. zł pokrywa od 70% do 80% kosztów kwalifikowanych. W 2011 roku konkurs zakończył się 3 czerwca.
  • Wsparcie tworzenia się grup przedsiębiorców (minimum dziesięciu) wokół pomysłu, idei (działanie 5.1 POIG). Finansowanie z dotacji wydatków w tym działaniu to nawet 20 mln zł.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *