Lokata czy konto oszczędnościowe – co wybrać?

Lokata czy konto oszczędnościowe – co wybrać?

Lokaty terminowe oraz rachunki oszczędnościowe znajdują się w ofercie praktycznie każdego banku. Z pozoru różnice między nimi są niewielkie, w końcu zarówno pierwsza, jak i druga opcja umożliwia gromadzenie finansowych nadwyżek. Tak naprawdę wybór nie jest jednak obojętny – wszystko zależy od tego, jak i kiedy się oszczędza.

 

Co to jest lokata terminowa?

Lokata terminowa to depozyt, który jest składany w baku przez określony czas. Rozpiętość terminów może być bardzo zróżnicowana – banki oferują lokaty miesięczne, jak również kilkuletnie. Zazwyczaj za zerwanie lokaty, a więc wycofanie pieniędzy przed terminem, właściciel lokaty ponosi prawne konsekwencje. W takiej sytuacji naliczane odsetki zostają odliczone lub w ogóle ich nie będzie. Lokata terminowa umożliwia określenie z góry, jakiego zysku należy się spodziewać, ponieważ większość z nich ma stałe oprocentowanie. Środki najczęściej zwracane są na wskazany rachunek osobisty, co może okazać się kłopotliwe w momencie, gdy konto zostanie w międzyczasie zamknięte. W takich przypadkach niektóre banki wymagają poświadczenia notarialnego potwierdzającego zmianę rachunków.

Obecnie największy wybór lokat bankowych oraz ich szczegółowe opisy znajdziemy na stronie: www.najlepsze-lokaty-bankowe.pl

 

Lokata terminowa – dla kogo?

Dobre lokaty bankowe są korzystnym rozwiązaniem przede wszystkim w przypadku jednorazowego otrzymania większej kwoty pieniędzy. Umożliwiają przechowanie środków w bezpieczny sposób, chroniąc przed pokusą wydania pieniędzy ze względu na konsekwencje, jakie niesie ze sobą zerwanie lokaty. Dzięki temu oszczędności zostaną ruszone jedynie w razie konieczności, a w innym przypadku pozwolą przynieść zysk w postaci odsetek. Lokata o stałym oprocentowaniu jest jeszcze bardziej korzystna w momencie, gdy stopy procentowe spadają. Zakładając lokatę na dłuższy termin i ze stałym oprocentowaniem można dzięki temu często zyskać znacznie więcej niż w przypadku rozwiązań krótkoterminowych. W przypadku, gdy Narodowy Bank Polski podnosi stopy procentowe, lepiej skorzystać z krótkich lokat i w ten sposób osiągnąć jak największe zyski.

 

Co to jest konto oszczędnościowe?

Konto oszczędnościowe pozwala z kolei na nieco większą swobodę dysponowania pieniędzmi. Środki można bowiem w dowolnej chwili wypłacać i wpłacać na rachunek. Co prawda ilość wypłat zazwyczaj jest limitowana i za przekroczenie pewnej ilości przelewów w miesiącu należy ponieść dodatkową opłatę. Zbyt częste sięganie po oszczędności może więc sprawić, że konto nie przyniesie żadnych zysków, a nawet może pociągnąć za sobą straty, jednak w przypadku ograniczonego dokonywania wypłat jest to zdecydowanie bardziej elastyczna oferta. Konta oszczędnościowe w przeciwieństwie do lokat opierają się na oprocentowaniu zmiennym. Środki z kont oszczędnościowych tak jak w przypadku lokaty zazwyczaj są zwracane na jeden, wskazany rachunek. Dokonanie zmiany jest jednak bardzo proste – można zrobić to za pomocą systemu bankowości elektronicznej.

 

Dla kogo rachunek oszczędnościowy?

Rachunek oszczędnościowy to doskonałe rozwiązanie dla wszystkich osób, które chcą regularnie oszczędzać, a jednocześnie mieć zapewniony stały dostęp do pieniędzy i możliwość wpłacania i wypłacania niewielkich kwot. Doskonale sprawdzą się jako fundusz rezerwowy, do którego w dowolnym momencie można sięgnąć, uzupełnić saldo na koncie osobistym czy pokryć nieprzewidziane wydatki. W przypadku planowania wypłacania środków z rachunku oszczędnościowego więcej niż raz w miesiącu, najlepiej podzielić fundusz na kilka kont, by uniknąć sytuacji, w której koszty wyrównają się z naliczanymi odsetkami, a tym samym nie będzie żadnych zysków.

 

Podsumowanie

To, czy lepszym rozwiązaniem jest lokata czy konto oszczędnościowe, zależy od prywatnych potrzeb i preferencji. Konta oszczędnościowe wyróżnia komfort oraz prostota przy zarządzaniu pieniędzmi – możliwe jest swobodne korzystanie z nich, a nie zerwanie całego depozytu, jak w przypadku lokat. Z drugiej strony stały dostęp do pieniędzy sprawia, że właściciel konta oszczędnościowego może zbyt często dokonywać wypłat i tym samym nic nie zyskać. Konsekwencje związane z zerwaniem lokaty sprawiają za to, że po zgromadzone środki sięga się  tylko w ostateczności.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *